Bár Magyarországon az édesburgonya csak néhány éve az egészségtudatos táplálkozás elterjedésével kezdett ismertté válni, valójában már 5000 éve része az emberiség élelem ellátásának. Először Amerikában háziasították, és 1492-ben Kolumbusz Kristóf még a burgonya előtt Európába hozta.
Az édesburgonya, ami nem burgonya
Az édesburgonya vagy batáta (Ipomoea batatas) a burgonyavirágúak rendjébe és a szulákfélék családjába tartozó növényfaj, melyet főként gyökérgumójáért termesztenek. Neve ellenére rendszertanilag nem rokona a burgonyának.
Az édesburgonya a fejlődő országokban igen gyakori táplálék, magas a C-, B2-, B6-, valamint E-vitamin tartalma, gazdag olyan ásványi anyagokban mint kálium, a réz és a mangán, alacsony a zsír- és koleszterintartalma és neve ellenére cukorbetegek is fogyaszthatják.
Általánosan három fajtája ismert melyeket színük szerint különböztethetünk meg egymástól, narancssárga, fehér és lila húsú.
Mi elsősorban a legelterjedtebb fajtájút a narancssárga húsút termeljük. Ennek a fajtának a jellegzetessége, hogy leggazdagabb béta-karotinban, ennek köszönheti élénk narancssárga színét. Jót tesz az emésztésnek, segíti a szív- és érrendszer működését, és jó hatással van a szemre is.